"הֱיֵה השינוי שאתה רוצה לראות בעולם"

(מהטמה גנדי)

מבע- באקדמיה

תכנית גל – מכללת שערי משפט

BA בהובלת שינוי חברתי קהילתי – “תוכנית גל” למנהיגות קהילתית

החזון

“תוכנית גל”, שמה לה למטרה לעודד ולפתח מנהיגות איכותית ומובילה בישראל, למנהיגים מקומיים בעלי משמעת ואחריות .

מרחבים בניוהול עצמי באקדמיה

מרחבים בניוהול עצמי באקדמיה

למה?

הצורך בייזום עתודה מנהיגותית, בולט וברור לא רק במישור הלאומי, אלא גם בזה הקהילתי-מקומי, והארגוני-כלכלי, ואנו רואים בהכשרת דור העתיד שליחות וציונות מהמעלה הראשונה. במסגרת הלימודים, הסטודנטים יכולים להיות חלק מנבחרת צעירה ומבטיחה, סטארט-אפ קהילתי-חברתי בו הם מקבלים את כל הכלים היישומיים הנדרשים על מנת להקים את המיזם הבא, זה שיעשה מהפכה מקומית וישבור תקרות זכוכית עבור אוכלוסיות מוחלשות, נשים, פריפריה חברתית ועוד – תוכנית גל שמה לה למטרה לעודד ולפתח מנהיגות איכותית ומובילה בישראל.

על התוכנית

התוכנית כוללת לימודים לתואר ראשון במינהל ממשל ומשפט במרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, לצד מסלול הכשרה ייחודי. חברי התוכנית הם חלק מקבוצה דינמית העוסקת במנהיגות, דנה בסוגיות משמעותיות בחברה הישראלית ונחשפת לכלים לפיתוח אישי, להובלה וליזמות חברתית וכמובן לניהול עצמי. התוכנית משלבת לימודים לתואר ראשון במנהל ממשל ומשפט עם מעטפת של הכשרה מעשית באמצעות לימודי תעודה במגוון תחומים המרכיבים את מלאכת ההנהגה הקהילתית, וביניהם: דוברות, ניהול רשתות חברתיות, גיוס משאבים, ניהול מלכ”רים, דיפלומטיה ציבורית ועוד. לצד המעטפת הלימודית, זוכים התלמידים לתמיכה של מנטורים, המלווים את הסטודנטים ונותנים להם כלים לעבוד מול גורמים בקהילה ובשלטון, תוך עידודם לממש את מעשי המנהיגות שלהם בקהילה ובחברה. בסמסטר האחרון של התוכנית הסטודנטים מתנסים ב’פרקטיקום’ מעשי בתוך עיריית הוד השרון. ומגיעים לתוצרים מרגשים. 

 25 המובחרים

בכל שנה מתקבלים לתוכנית 25 סטודנטים בלבד, המכוונים עצמם להובלה ולשינוי חברתי, והיא מהווה בית לנחושים ולבולטים שביניהם: סטודנטים מפריפריה חברתית גיאוגרפית וכלכלית , בוגרי שנת שירות (ש”ש) ומכינה קדם צבאית, בוגרי עמותות לשינוי חברתי, קצינים במיל’, פעילים במאבקים סביבתיים וחברתיים, יו”ר אגודות תלמידים בתיכון, פעילים פוליטיים ומדריכים בתנועות הנוער ועוד – אלו המחויבים לפעול למען האחר, ולמען הקהילה והחברה בישראל. קבוצת הסטודנטים מגוונת באופן משמעותי, הסטודנטים באים ממגוון המגזרים בחברה הישראלית (חרדים, חילונים, דתיים לאומיים, יוצאי העדה האתיופית, ערבים , נוצרים,ועוד).  מיקום המכללה, והתוכנית מזמינה סטודנטים מרקעים שונים הבוער בהם הצורך להוביל שינויים מקומיים ומשמעותיים.
התוכנית למנהיגות קהילתית נקראת ע”ש גל ארליך ז”ל. 

שותפים:

התוכנית הינה מיזם משותף של משפחת ארליך והמרכז האקדמי שערי מדע ומשפט,  עמותת מבע ועיריית הוד השרון. 

לאתר של תכנית גל

 תוכנית שבילים – מכללת קיי 

תוכנית ייחודית ללימודי תואר ראשון, תעודת הוראה ותעודת עובד חינוך.

החזון

הכשרת מורים ואנשי חינוך בתחומי הטבע, סביבה וגיאוגרפיה בעזרת כלים מהחינוך הבלתי פורמלי והפורמלי.

למה?

המקור של המשבר הסביבתי הוא החברה ולא הטבע. האדם הוא האחראי הראשי על הנזקים שנגרמו לטבע ובידיו הכוח לשנות את המצב הקיים, לשפר את התנאים הסביבתיים ולהבטיח את הקיום של הדורות הבאים על פני כדור הארץ. המקור להפיכה זו היא אינה בידי האנשים הבוגרים והאידיאליסטים, אלא בידי הילדים של המחר. לכן זהו תפקידם של אנשי החינוך להנחיל את חומרת המצב לתלמידים של היום.

על התכנית

תכנית שבילים ללימודי חינוך דמוקרטי במכללת קיי מקנים לסטודנטים את הכלים החינוכיים לעבודה עם תלמידים בדגש על טבע, סביבה וגיאוגרפיה עם כלים מגישת החינוך הבלתי פורמאלי. הסטודנטים לומדים את לימודי החינוך הבסיסיים המכשירים אותם על רזי עבודת הפדגוגיה וההוראה, על ניהול כיתה ועל שיטות להעברת החומר הנלמד.

במסגרת זו עוברים הסטודנטים קורס על מודל מרחבים בניהול עצמי, היתרונות והאתגרים ליישומו במערכת החינוך והאפשרויות להעצמת התלמידים והעמקת התהליך החינוכי בעזרת המודל.

בנוסף, עוברים אנשי הצוות בתכנית ליווי של עמותת מבע, כדי לבחור מרחבים בהם הסטודנטים יכולים להוביל את הלמידה שלהם ושל העמיתים שלהם בקבוצות הלמידה.

לאתר תוכנית שבילים

מכינה בית ספרית

למידע נוסף, מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם!

מוזמנים גם להתקשר למידע נוסף

מודל מרחבים בניהול עצמי

 

המרחב האוטונומי במודל תחום בארבעה גבולות המהווים מסגרת לאפשרויות של יצירה, למידה, התפתחות וצמיחה.

המסגרת של הריבוע נשענת על ארבעה תחומי-על שמסייעים בהגדרת גבולות המרחב האוטונומי: בטחון ובטיחות, חזון ומטרות, ערכים ונהלים, משאבים. התוכן של כל אחד מתחומי-העל צריך להיות מותאם באופן ספציפי לאנשים, למקום ולזמן בו מוגדר המרחב. האותנטיות יכולה לבוא לידי ביטוי עמוק רק אם גבולות המרחב ייבחרו בקפידה ובהתאמה מדויקת.

נשמח ללות אתכם ביצירת המסגרת שלכם והטמעתה בארגון.

ביטחון ובטיחות

בכל מרחב קיימות סכנות בתפעול היומיומי וקיים הצורך לשמור על ביטחונם הפיזי והנפשי של חברי הארגון. בכדי שהאוטונומיה תאפשר למשתתפים טווח התנסות משמעותי, יש לשרטט באופן ברור את האחריות לשלומם ובריאותם של כל הנוגעים בדבר.

חזון ומטרות

החזון מסמן את האופק של המרחב הנבחר כנגזרת מן החזון הארגוני הקיים. כך מתאפשרת חשיבה משותפת על כיווני העשייה של הארגון, בדיאלוג עם חלומותיו וחזונו האישי של חבר הארגון המקבל את האוטונומיה. המטרות הינן נגזרת של החזון, ופורטות אותו למשימות בנות מימוש.

ערכים ונהלים
ערכי הארגון ונהליו הם הבסיס לשגרת הארגון, לדרך הראויה למימוש החזון והמטרות של הפרויקט הנבחר ולאופן שבו יועברו החזון והמטרות לחבר בארגון המקבל את המרחב האוטונומי. כדי שהערכים ימומשו ולא יהיו רק מדוברים, יש לתרגם אותם לנהלים ברורים ההופכים את הערך לפעולות בנות קיימא, לאור החזון והמטרות. 

משאבים
המשאבים העומדים בידי החברים במרחב האוטונומי מגדירים את טווח הפעולה שלהם. ריבוי משאבים יתן למשתתפים תחושה של אמון וציפיה למימוש מיטבי של משימותיהם במסגרת המרחב. המשאבים אינם בהכרח כספיים, אלא גם משאבי זמן, כוח אדם, ציוד וכדומה.

למידע נוסף, מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם!

שותפים